TERMIN: 18.07-09.08.2020
SAMARKANDA, KHODŻENT, ISTARAWSZAN, RUDAKI, ISKANDERKUL, AYNI, MARGEB, DUSZANBE, HISSOR, NUREK, KALAIKHUM, KHOROG, ISHKASHIN, LYANGAR, BULUNKUL, MURGAB, KARAYKUL, ŁUKOWA POLANA, OSZ, FERGANA, KOKANDA, TASZKENT
Czeka Was górska przygoda w cudownych „Fanach”, czekają etnograficzne doznania u Jagnobów, którzy żyją tak samo jak przed wiekami w swych górskich, odciętych od świata enklawach, czeka Pamir ze swoimi siedmiotysięcznikami i specyficznym folklorem Badakszanu.
Przy okazji zobaczycie słynne miasta Jedwabnego Szlaku i jego Sogdiańskiej odnogi czyli Khodżent, Istarawszan, Shahrisabz i Samarkandę oraz dwie stolice Taszkent i Duszanbe.
CENA:
6700 zł + przelot od. 2300 zł
Promocja First Minute ! Rezerwacje do 31.01.2020 zniżka – 350 zł !
PROGRAM:
1 dzień – Zbiórka na lotnisku Warszawa – Okęcie. Wylot do Taszkentu z przesiadką w jednym z portów europejskich.
2 dzień – Nad ranem przylot do Taszkentu. Przejazd super expresem do Samarkandy. Zakupy zapasów na trekking. Zwiedzanie miasta: mauzolea Bibi-Hanym i Gur-Emir, słynny zespół meczetów i medres Registan, nekropolia Szach-Zinda, obserwatorium Ułu-Beka. Wieczorem spektakl światło i dźwięk. Nocleg w hotelu.
3 dzień – Przejazd do granicy tadżyckiej i dalej do Khodżentu nad Syrdarią. Obejrzymy tu fortecę Timunarlik (VIIw.) z ciekawym muzeum, meczet i medresę. Wizyta nad jeziorem Kayrak-kum zwanym Tadżyckim Morzem (relaks, kąpiel). Nocleg w hotelu.
4 dzień – Rano odwiedzimy niezwykły bazar Panczszambe. Przejazd do Istarawszanu (niegdyś Ura-Tiube) – miasta muzeum. Zwiedzimy meczet i medresę Kok-Gumbaz, kompleks mauzoleów i meczetów Hozratishoh, ruiny twierdzy i różnokolorowy bazar. Przekraczamy Góry Turkiestańskie, zjeżdżamy do Ayni nad niesamowitym przełomem Zaravszanu i dalej do Rudaki gdzie odwiedzimy mauzoleum największego poety i myśliciela Azji Środkowej. Nocleg w bazie Artucz w Fańskich Górach – początku trekkingu.
5 dzień – Przejście z osłami wzdłuż niesamowitych kaskad i wodospadów Ureczu do lazurowych jezior Kulikalońskich.
6 dzień – Przez Przeł Ałajdińską (ok. 3650m.npm) do jez. Ałajdińskich.
7 dzień – Przez Kocioł Zamku i Czaptary do jezior Mętnych.
8-9 dzień – Eksploracja najwyższej części Fanów z bazy nad jez. Mętnym (3490m.) Trekkingowe wejście na Przeł. Czimtarga (4600m.npm) i dalej na Pik Energia (5113m.npm). Uczestnicy z doświadczeniem alpinistycznym (konieczna asekuracja) próba wejścia na Czimtargę (5484 m) – drogą od północy (2A).
10 dzień – Przejście przez przeł. Kaznok (4040m.npm) na drugą stronę grani. Najstromszą część podejścia (ok. 100 m. przewyższenia) oraz zejścia (ok. 500m.) przenosimy wahadłowo wszystkie bagaże. Dalej z osłami schodzimy do rzeki Arg. Biwak przy pasterskiej zagrodzie.
11 dzień – Schodzimy wzdłuż rzeki Arg do wioski Sarytag. Przejazd do ośrodka nad jez. Iskanderkul.
12 dzień – rezerwowy. Wypoczynek nad jeziorem, możliwy rejs motorówką. Obejrzenie malowniczego wodospadu.
13 dzień – Zjazd Doliną Iskanderkul do Ayni: meczet i minaret z Xw., forteca na górze Mug. Przejazd do Doliny Jagnob zamieszkałej przez Jagnobów potomków starożytnych Sogdian. Poznawanie folkloru w wiosce Margeb, penetracja okolicy, podejście pod słynną Jagnobską Ścianę. Nocleg u Jagnobów (agroturystyka).
14 dzień – Poznajemy samochodami 4×4 górną część doliny przystając w wioskach, w których zatrzymał się czas. Opuszczamy niezwykłą krainę Jagnobów. Przejazd przez Góry Hissarskie do Hissoru (twierdza z XIw, meczet Sangin XIIw., medresa i pałac namiestnika) Nocleg w stolicy Tadżykistanu Duszanbe. Wieczorny spacer i rozrywki stolicy. Nocleg w hotelu.
15 dzień – Poznawanie miasta parków i fontann: prospekt Rudaki, pałac prezydencki Wahdat, meczet Hadzi Jakub, wizyta w Pałacu Nawruzów lub Muzeum Narodowym z 14m. posagiem Buddy. Opuszczamy stolicę. Kierujemy się do Nureku – hydroelektrowni na Vahszu z najwyższą zaporą świata i dalej do granicy Badakszanu – autonomicznego regionu w Pamirze. Nocleg w pensjonacie w miasteczku Kalaikhum przy granicy z Afganistanem.
16 dzień – Jedziemy wzdłuż rzeki granicznej Pyandzh jedną z najefek-towniejszych tras 4×4 – „Drogą Pamirską” M41. Po stronie afgańskiej mijamy miejscowości, w których czas się zatrzymał, większość bez elektryczności. Postój w Khorogu – stolicy regionu. Dalej wzdłuż Pyandzhu kierujemy się na nocleg do Ishkashin.
17 dzień – Jedziemy u stóp najwyższych szczytów Hindukuszu: Noszaka 7485m.npm i Tirich Mir 7690m.npm., obserwujemy tereny afgańskie i pakistańskie. Postój przy starożytnej fortecy. Następnie obejrzenie tradycyjnego, starego domu badakszańskiego z różnymi eksponatami w Lyangarze gdzie spotykają się 2 wielkie rzeki Wahsz i Pamir i zaczyna słynny „Worek Wahański”. Przez Przeł Khargush 4344m.npm. przekroczymy Pasmo Alichurskie i dotrzemy nad jezioro Bulunkuł – jedno z najgłębszych jezior świata (prawie 700m głębokości). Nocleg w domu gościnnym w Alichur.
18 dzień – Drogą Pamirską jedziemy do Murgabu skąd przy dobrej widoczności wyłaniają się po chińskiej stronie Kongur (7710m.npm) i Muztagh Ata (7546m.npm). Przez Przeł. Akbaytau 4655m.npm i Pamirskie Plato jedziemy do Karaykul nad największym jeziorem Pamiru (tereny Parku Narodowego Badakshan). Częste spotkania z pasjonatami off-roadu, motocyklistami, rowerzystami (trasa pamirska przyciąga pasjonatów z całego świata). Nocleg w domu gościnnym.
19 dzień – Niezapomniane widoki pamirskich kolosów nad taflą jeziora Kayrakul (Pik Komunizma, Pik Lenina). Kierujemy się do Przeł. Kyzyłart (4280m.npm), która jest granicą z Kirgistanem. Dalej przez Sary Tash zmierzamy do bazy alpinistycznej pod Pikiem Lenina (Avicenny). Nocleg w 2os namiotach z łóżkami i elektrycznością.
20 dzień – Wyjście na punkt widokowy nad Łukową Polaną z widokami na lodowiec i Pik Lenina. Przejazd przez malownicze przełęcze Pasma Ałajskiego do Oszu drugiego miasta Kirgistanu. Wizyta w mauzoleum na świętej górze i muzeum. Nocleg w hotelu.
21 dzień – Rano przekraczamy granicą uzbecką. Przemierzamy Dolinę Fergańską z postojami w Ferganie (wytwórnia słynnej ceramiki) i Kokandzie (obejrzymy tu odrestaurowany pałac chana). W drodze do Taszkentu postój na przełęczy zamykającej dolinę – wspaniale widoki na pasmo Zachodniego Tien-Szaniu. Nocleg w hotelu.
22 dzień – Obejrzenie zabytków Taszkentu, m.in. medresy Kukeldasz i Barak-chana z XVIw. Odwiedzenie słynnego bazaru Czor-Su. Ostatnie zakupy. Impreza pożegnalna.
23 dzień – W nocy przejazd na lotnisko. Przelot Taszkent-Warszawa. Zakończenie imprezy na Okęciu.
CENA ZAWIERA:
10 noclegów w hotelach i pensjonatach (pok. 2os. z łaz.), 4 noclegi domach gościnnych (agroturystyka), pozostałe noclegi w namiotach, pilot, ubezpieczenie KL i NNW, transport wg programu (busy i samochody terenowe), przewodnicy w: Samarkandzie, Taszkencie, Dushanbe oraz przewodnik w Fańskich Górach, osły transportowe podczas trekkingu (ładunek ok.15 kg od osoby).
UWAGA:
* Cena wyliczona dla grupy 10os. (w przypadku nie zebrania się tej liczby weryfikacja ceny).
* Minimalna wielkość grupy 8 os (wówczas cena 7200zł + przelot),
* Zniżka First Minute zostaje zachowana nawet przy mniejszej liczebności grupy.
CENA NIE ZAWIERA:
* przelotu Warszawa-Taszkent (najtańsza taryfa od 2300zł),
* wyżywienia – 7-10 USD/os/dzień (łącznie ok.200 USD),
* kosztu wizy tadżyckiej ok. 360zł/os
* kosztów wstępów 25-30 USD/os.,
Należy zabrać ze sobą:
* kijki teleskopowe,
* namiot (na 3-4os),
* karimatę i śpiwór,
* okulary lodowcowe, krem z filtrem UV,
* odzież górską, mocne buty trekkingowe.
Zainteresowani wejściami szczytowymi (z doświadczeniem wysokogórskim) :
* dodatkowo czekan, uprząż, 2 karabinki, raki.
* Prowiant z Polski na działalność wysokogórską: dobre, suche wędliny, liofilizaty (resztę kupujemy na miejscu).
REZERWACJA:
tel: 32 2414869